Máme pro vás soukromé půjčky na směnku

Pokud jste narazili na inzerát s tímto nadpisem a zvažujete na něj odpovědět, zbystřete a nepřestávejte číst následující řádky. V první řadě si udělejme pořádek v jednotlivých pojmech. Diskutovat o tom, co je to půjčka, určitě nemusíme. Pokud jste se někdy dostali vy nebo vaši nejbližší do tíživé finanční situace, jistě jste o nějaké té půjčce uvažovali. Definujme si spíše pojem směnka.

Nebezpečí jménem směnka

Směnkou chápeme úvěrový cenný papír, který musí dle zákona splňovat určité náležitosti. Mezi ty patří zejména označení osob, které směnku uzavírají, datum její splatnosti, výši závazku, místo, na kterém má k úhradě směnky dojít, bezpodmínečný slib splněn závazku, případně jména dalších ručitelů, pokud se jich směnka dotýká. Bohužel v dnešní době se na formální náležitosti směnek příliš nehledí a ve své podstatě jí může být takřka cokoli – od pivního tácku, přes lístek v hospodě, až po obyčejný ubrousek. K cestě do pekel postačí jediný podpis. Směnka plní hned několik funkcí. Buďto může sloužit jako prostředek k získání eskontního nebo obchodního úvěru nebo jako prostředek placení a ručení, případně se může jednat také o prostředek k získání hotovosti před dobou splatnosti. Nejčastěji je však pojem směnka spojován se spotřebitelským úvěrem.

Půjčky na směnku zakázány?

Od nového roku je poskytování půjček na směnku nelegální. O tuto skutečnost se zasloužila novela spotřebitelského zákona, která se postavila na stranu spotřebitelů a označila půjčky na směnku za nekalou, ba dokonce lichvářskou praktiku. Pokud se tedy setkáte s člověkem, který vám nabízí soukromé půjčky na směnku, mějte se na pozoru. S největší pravděpodobností se jedná o lichváře, který vás chce dostat do nepěkných potíží. Je-li to tedy alespoň trochu možné, takové půjčce se raději vyhněte a poohlédnete se po jiném poskytovateli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *