Co se změnilo v novém zákonu o půjčkách? Pocítili to především nebankovní poskytovatelé.

Datum 1. 12. 2016 je v oblasti finančního trhu poměrně zlomový. V platnost totiž vstoupila dlouho plánovaná úprava zákona o půjčkách, která se razantně týká nejenom samotných společností nabízejících úvěry, ale také spotřebitelů.

Tyto legislativní změny zasáhly v podstatě obě strany barikády. Někomu přinesly jisté výhody a pro jiného znamenají naopak úskalí a problémy. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak si v současnosti vedou nebankovní půjčky?

Půjčka jen od některých společností

Zákon si došlápl na velkou spoustu poskytovatelů, jelikož zpřísnil podmínky pro tuto činnost. Z více, jak 50 000 nebankovních subjektů jich skončilo opravdu hodně, jelikož nová pravidla byla stanovena poměrně jasně.

  • Odborná kvalifikace
  • Minimální kapitál 20 000 000 Kč

Tato nová pravidla se vztahují nejenom na firmy prezentující výhodné půjčky, ale také konsolidace. Dodržování těchto předpisů si navíc striktně hlídá Česká národní banka i Česká obchodní inspekce. Trh se tak poměrně razantně protřídil a zbyly na něm především profesionální a velcí poskytovatelé, u nichž máte záruku bezpečnosti, transparentnosti a férových splátkových podmínek.

 

Jak vypadají nebankovní půjčky pro spotřebitele?

Novela zákona o půjčkách nepotěšila řadu nebankovních společností, na druhou stranu dodala úsměv na tvářích běžných občanů. Pakliže vás zajímá například půjčka bez doložení příjmu, budete se moci spolehnout na to, že ji v případě potřeby splatíte předčasně bez větších sankčních poplatků.

Právě u nich byly zmírněny tyto až příliš velké platby. Pakliže se navíc dostanete do nepříjemné životní situace, můžete se dokonce některým poplatkům vyhnout. Tato ochrana platí také v okamžiku, kdy budete ručit vlastní nemovitostí. O objekt nepřijdete po několika neuhrazených splátkách, ale získáte až půl roku na to, abyste vše dali do pořádku.

Nebankovní půjčky s řádnou lustrací

Láká-li vás jakákoliv půjčka ze současného nebankovního segmentu, můžete být klidnější, díky bezpečnějším podmínkám. Na druhou stranu se připravte na to, že firmy začnou důkladněji prověřovat platební morálku svých zákazníků o mnoho více, než tomu bylo doposud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *