Kde je nejvíce osobních bankrotů

Právo na osobní bankrot má každý dlužník, který dluží více, než 2 věřitelům, svým závazkům není schopen dostát a má pravidelný a dostatečný příjem. Zároveň je schopen během pěti let splatit alespoň 30% svých závazků vůči věřitelům. Tyto závazky se po vyhlášení osobního bankrotu již nijak nenavyšují a nepřipočítávají se k nim žádné úroky. V roce 2012 vyhlásil osobní bankrot rekordní počet dlužníků. Kde je jich nejvíc, to zjistíte na následujících řádcích.

Sever je pod vodou

Nejvíce osobních bankrotů je tradičně na severu Čech a Moravy. Konkrétně Ústecký kraj patří ke krajům s nejvyšším počtem dlužníků žadonících o vyhlášení osobního bankrotu. Čím je to dáno? Spekulovat můžeme o minimální finanční gramotnosti, ale také vychytralých podvodnících, kteří slibují hory doly a ve skutečnosti člověka oberou i o posledních pár korun. Stříbrné místo obsadil v počtu vyhlášených osobních bankrotů kraj Moravskoslezský, třetí místo však překvapivě zaujímá Středočeský kraj.

Opačná „nej“

Naopak nejméně dlužníků a vyhlášených osobních bankrotů je na Vysočině. Zde čítá počet zadlužených pouhá dvě procenta. Průměrný věk zadlužených osob činí 38 let a nejčastěji se potýkají s dluhem činícím 80 tisíc korun. Existují samozřejmě také rekordmani, kteří tento průměr významně překročují, a jejich dluhy lze vyčíslit na několik milionů korun.

Lichvářské praktiky hýbou republikou

A kde je lichvářský ráj? Nehledejte jej nikde jinde, než opět v Ústeckém kraji. Druhé místo obsadil kraj Karlovarský. Lichváři svými praktikami dostanou i průměrně vzdělaného ekonoma. Stačí pouze, aby se daná osoba dostala do finanční tísně a je schopná podepsat cokoli od smlouvy, až po směnku. Základním pravidlem pro vyvážený rodinný rozpočet je kvalitně zvládnutá finanční gramotnost a půjčování s rozmyslem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *